A Duryea testvérek és az első autóverseny

Írta: Bonnie Gringer

A testvérek, Charles és J. Frank Duryea kerékpárszerelőként kezdték, de a legkorábbi autógyártók közé tartoztak, miután érdeklődni kezdtek a benzinmotorok és autók iránt. Leginkább az első amerikai automobil megtervezéséről és gyártásáról ismertek. Az 1895-ben megrendezett első amerikai autóverseny megnyerésével azonban bebetonozták helyüket az autóipar történetében.

1893-ban Duryeáék kézzel építettek egy benzinmotoros kocsit a műhelyükben Springfieldben, MA-ban. Egy egyhengeres motorral és háromfokozatú sebességváltóval rendelkezett, amelyeket egy használt ló nélküli kocsira szereltek. Az első próbaútjukat még az év szeptemberében tették meg a járművel, és a kocsi átlagsebessége 7,5 mérföld/óra volt, ami elég jónak számított abban az időszakban. A következő évben a testvérek tökéletesítették találmányukat, és az új Duryea kocsi a korábbi egyhengeres helyett kéthengeres motorral nagyobb teljesítményt kapott. Ezt a járművet vezették, amikor a Chicago Times-Herald kiadója, H. H. Kohlsaat úgy döntött, hogy megrendezi az első amerikai autóversenyt, és minden érdeklődőt meghívott az eseményre.

Franciaországban néhány évvel korábban rendezték meg a világ első autóversenyét, de Kohlsaat elhatározta, hogy Chicagóban olyan versenyt rendez, amely vetekszik azzal. A pálya, amelyet a tisztviselők az illinois-i versenyre szerveztek, körülbelül 54 mérföld hosszúnak bizonyult, Chicagótól Evanstonig és vissza. Eredetileg 1895. november 2-ára tűzték ki a verseny időpontját, de csak Duryeáék és egy másik versenyző, Oscar Mueller állt készen, így a versenyt november 27-re, azaz a hálaadás napjára halasztották. A versenyre beérkezett több tucatnyi nevezésből mindössze hat résztvevő jelent meg aznap reggel a rajtvonalnál. A versenyt a kevés induló ellenére is megtartották.

A frissen hullott hóban, 30 fokos reggelen indult útnak a maroknyi versenyző. A versenyzők között két elektromos autó és négy benzinüzemű jármű vezetője is volt. Frank Duryea az egyetlen ott lévő amerikai kéthengeres gázüzemű autóval nevezett a versenyre; a többi gázüzemű jármű importált Benz kocsi volt. A két elektromos autó nem jutott előrébb, mivel a hideg időjárás miatt lemerültek az akkumulátoraik, és a másik két gázüzemű jármű sem ért célba, de Mueller és Duryea a verseny nagy részében szoros riválisok voltak. Duryea kocsija elég robosztus volt ahhoz, hogy a hóban is áthaladjon, és megszerezte a vezetést, de a testvérek kétszer is időt veszítettek, amikor meg kellett állniuk javítás miatt. Mueller megelőzte őket, miközben megálltak, hogy megjavítsák a törött kormánykarjukat, és a verseny későbbi szakaszában a motor hengerei leálltak, és javításra szorultak.

Az Evanston felé vezető úton való lemaradásuk ellenére a testvérek a visszaforduláskor visszaszerezték a vezetést, és végül a végéig megtartották azt, annak ellenére, hogy meg kellett állniuk tankolni és egy vasúti átjárónál meg kellett állniuk. Aznap este 7:18-kor Frank Duryea valamivel több mint 10 óra alatt ért célba, és az út során átlagosan körülbelül 7 mérföld/óra sebességgel haladt. Mueller autója aznap este 8:53-kor ért át a célvonalon.

A verseny megnyeréséért a testvérek 2000 dollárt kaptak, ami mai pénzben kifejezve körülbelül 49 000 dollárnak felel meg. Győzelmük nyomán a testvérek 1896-ban megalapították a Duryea Motor Wagon Company-t. Új vállalkozásuk lett az első, amely tömegesen gyártott autókat: Kézzel készítettek 13 egyforma járművet, amelyek az első benzinmotoros járművek voltak, amelyeket az Egyesült Államokban értékesítettek. A Duryeák eredménye az autózás korszakát helyezte reflektorfénybe, megteremtve a terepet Henry Ford számára, aki körülbelül egy évtizeddel később jött a T-modelljével. Bár a Duryeák autóipari sikere nem volt tartós, nélküle az amerikai autóipar nem lett volna ugyanaz.