Bratři Duryea a první automobilový závod

Napsala Bonnie Gringerová

Bratři Charles a J. Frank Duryeaovi začínali jako mechanici jízdních kol, ale poté, co se začali zajímat o benzinové motory a automobily, se stali jedněmi z prvních výrobců automobilů. Nejvíce se proslavili návrhem a výrobou prvního amerického automobilu. Své místo v dějinách automobilismu si však upevnili vítězstvím v prvním americkém automobilovém závodě, který se konal v roce 1895.

V roce 1893 manželé Duryeovi ve své dílně ve Springfieldu ve státě MA ručně postavili vůz poháněný benzinem. Měl jednoválcový motor a třístupňovou převodovku, které byly namontovány na použitém voze bez koní. První zkušební jízdu s vozem uskutečnili v září téhož roku a vůz jezdil průměrnou rychlostí 7,5 míle za hodinu, což bylo na tehdejší dobu docela dobré. Během následujícího roku bratři svůj vynález zdokonalili a nový vůz Duryea získal větší výkon díky dvouválcovému motoru namísto předchozího jednoválcového. S tímto vozem měli jezdit, když se vydavatel listu Chicago Times-Herald H. H. Kohlsaat rozhodl uspořádat první americký automobilový závod a vyzval k účasti všechny zájemce.

Francie uspořádala první automobilový závod na světě o několik let dříve, ale Kohlsaat byl rozhodnut uspořádat v Chicagu závod, který by mu mohl konkurovat. Ukázalo se, že trať, kterou úředníci pro závod v Illinois připravili, byla dlouhá asi 54 mil a vedla z Chicaga do Evanstonu a zpět. Původně bylo datum závodu stanoveno na 2. listopadu 1895, ale připraveni byli pouze Duryeovi a jeden další závodník, Oscar Mueller, a tak byl závod odložen na 27. listopadu, tedy na Den díkůvzdání. Z desítek došlých přihlášek se toho rána na startovní čáru dostavilo pouze šest účastníků. Závod se konal i přes nedostatek závodníků.

Přes čerstvě napadaný sníh za třicetistupňového rána se hrstka účastníků závodu vydala na cestu. Ve skupině závodníků byli řidiči dvou elektromobilů a čtyř vozidel na benzinový pohon. Frank Duryea se do soutěže přihlásil s jediným americkým dvouválcovým automobilem poháněným plynem, ostatní vozidla poháněná plynem byly dovezené vozy Benz. Dva elektrické vozy se příliš neprosadily, protože jim kvůli chladnému počasí selhaly baterie, a další dva vozy s plynovým pohonem závod nedokončily, ale Mueller a Duryea byli po většinu závodu blízkými soupeři. Duryeaův vůz byl dostatečně odolný, aby projel sněhem, a získal vedení, ale bratři dvakrát ztratili čas, když museli zastavit kvůli opravám. Müller je předjel, když zastavili, aby opravili zlomené rameno řízení, a později v průběhu závodu přestaly motoru fungovat válce a bylo třeba je opravit.

Přestože na cestě do Evanstonu bratři zaostávali, na zpáteční cestě získali vedení zpět a nakonec ho udrželi až do konce, přestože museli zastavit na benzín a na železničním přejezdu. Toho večera v 7:18 protnul Frank Duryea cílovou pásku, což mu zabralo něco málo přes 10 hodin a během cesty dosáhl průměrné rychlosti kolem 7 mil za hodinu. Muellerův vůz projel cílem v 8:53.

Za vítězství v závodě bratři obdrželi 2 000 dolarů, což se v dnešních penězích přibližně rovná 49 000 dolarů. Po svém vítězství založili bratři v roce 1896 společnost Duryea Motor Wagon Company. Jejich nový podnik se stal prvním podnikem s hromadnou výrobou automobilů: Úspěch manželů Duryeových posunul automobilový věk na výsluní a připravil půdu pro Henryho Forda, který přišel se svým modelem T o deset let později. Přestože automobilový úspěch manželů Duryeových neměl dlouhého trvání, bez něj by americký automobilový průmysl nebyl stejný.