NASCAR: Linia de start provizorie de la Phoenix – Chase Elliott în pole-position

Chase Elliott va lua startul din pole-position în cursa 4 din 2020 din NASCAR Cup Series Championship 4 de pe Phoenix Raceway.

Chase Elliott de la Hendrick Motorsports este unul dintre cei patru piloți eligibili pentru a câștiga campionatul NASCAR Cup Series 2020 în finala sezonului de la Phoenix Raceway și, pe baza formulei de start, este programat să înceapă cursa Championship 4 din pole position.

Elliott este programat să ia startul în această cursă de 312 tururi în jurul circuitului de patru viraje și 1,022 mile (1.645 de kilometri) de pe ovalul din Avondale, Arizona, din pole position având cea mai bună combinație de rezultat în cea mai recentă cursă (pondere de 50%, cu 25% în funcție de mașină și 25% în funcție de pilot), poziția în clasamentul proprietarilor (pondere de 35%) și clasamentul celui mai rapid tur de pistă în cea mai recentă cursă (pondere de 15%) dintre cei patru concurenți rămași în campionat.

Această cursă este cea de-a 13-a cursă pentru care s-a folosit această formulă, iar Elliott a obținut trei pole position-uri pentru primele 12.

Din cauza unei reguli, doar cei patru piloți din Campionatul 4 pot pleca în primii patru. Elliott a ocupat prima poziție după ce a câștigat cea mai recentă cursă de pe Martinsville Speedway cu al treilea cel mai rapid tur la volanul Chevrolet-ului său #9. În timp ce toate cele patru echipe din Championship 4 sunt la egalitate de puncte în clasamentul proprietarilor cu 5.000 de puncte, echipa #9 este clasificată oficial pe locul al doilea.

Joey Logano de la echipa Penske va pleca alături de Elliott pe prima linie, pe locul al doilea la volanul Ford-ului său #22, după ce a terminat pe locul al treilea la Martinsville Speedway cu al cincilea cel mai rapid timp pe tur. Echipa sa #22 este oficial clasată în fruntea clasamentului proprietarilor.

Brad Keselowski de la echipa Penske și Denny Hamlin de la Joe Gibbs Racing, ceilalți doi piloți eligibili pentru câștigarea titlului din 2020, vor împărți a doua linie pe locurile trei și patru la volanul mașinilor lor Ford #2 și, respectiv, Toyota #11.

Keselowski a terminat pe locul patru în cursa de pe Martinsville Speedway, cu al optulea cel mai rapid timp pe tur, iar echipa sa #2 este oficial clasată pe locul trei în clasamentul proprietarilor. Hamlin a terminat pe locul 11 cu cel mai rapid tur, iar echipa sa #11 este oficial clasificată ca fiind pe locul patru.

Rețineți faptul că, chiar dacă toate cele patru valori pentru clasamentul proprietarilor ar fi fost setate pe primul loc, primii patru s-ar alinia în această ordine.

Ryan Blaney de la echipa Penske este setat în fruntea tuturor piloților care nu fac parte din Campionatul 4, pe locul cinci la volanul Ford-ului său #12. Dacă nu ar fi fost regula care îi împiedică pe cei care nu fac parte din Campionatul 4 să plece între primii patru, Blaney s-ar fi calificat pe locul patru după ce a terminat pe locul doi la Martinsville Speedway cu al doilea cel mai rapid tur. Echipa sa #12 se află pe locul nouă în clasamentul proprietarilor.

Iată linia de start provizorie completă pentru cursa Championship 4 din 2020 de la Phoenix Raceway.