Hogyan gyors az új maratoni világrekord valójában?

Vasárnap reggel Berlinben, miközben a legtöbben elszundítottuk az előző esti bohóckodást, egy ember – csak a két lábával hajtva – két óra, két perc és 57 másodperc alatt 26,2 mérföldet tett meg Berlin utcáin.

Dennis Kimetto világcsúcsteljesítményét a Berlin Maratonon nehéz teljesen értékelni. Tegyük perspektívába:

-Kimetto két órán keresztül átlagosan valamivel kevesebb mint 13 mérföld/órás tempót tartott ki.

-Kimetto mérföldes tempója 4:42 volt, ami gyorsabb, mint a leggyorsabb sebesség, amit egy átlagos futógép elérhet (öt perc/mérföld).

-A férfiak átlagos maratoni célba érési ideje 2013-ban 4:16:24 volt a Running USA szerint. Kimetto addigra valószínűleg lezuhanyzott, evett és szundikált, de ugyanazt a tempót tartva visszafordulhatott volna, és újra lefuthatta volna az egész távot, és még így is 10 perccel megdöntötte volna ezt az átlagidőt.

Erőedzés maratonfutóknak >>>>

-A féltávhoz közeli egyik szakaszon Kimetto 14:09-es 5 km-es időt futott. Ez mindössze 32 másodperccel lassabb, mint az országos középiskolai 5 km-es rekord (Galen Rupp 13:37.91). Ne feledjük, hogy Kimettónak még körülbelül 13 mérföldet (vagy 4 további 5 km-t) kellett futnia, hogy célba érjen.

-Nincs statisztika arról, hogy egy ló milyen gyorsan tud lefutni 26 mérföldet, de Walesben van egy 22 mérföldes verseny, az Ember kontra ló maraton. Igaz, a verseny durvább terepen zajlik, de a győztes ló 2014-ben 2:22:53 alatt ért célba. Feltételezhetjük, hogy Kimetto egy ló ellen szoros verseny (és fantasztikus televíziózás) lenne.

Öt mérföldre lakom az irodától, a metróval való ingázás alig több mint 40 percet vesz igénybe. Kimetto gyalogosan 23 perc alatt érne ide, mielőtt további 21 mérföldön át folytatná vidám útját.

– Egész nap számokat ropogtathatnánk, de csak egy dolgot kell tudnod. A 2:02:57-es új maratoni világrekord észbontóan gyors.

Az exkluzív felszereléses videókhoz, hírességekkel készített interjúkhoz és sok máshoz való hozzáférésért iratkozz fel a YouTube-on!