Rafael Nadal Biografie

Cine este Rafael Nadal?

Rafael Nadal (3 iunie 1986 – ), numit adesea „Rafa” de către fanii săi, este un jucător profesionist de tenis și campion mondial. Rafael este un specialist al terenurilor de zgură, așa cum ar putea sugera porecla sa „Regele de zgură”, având în palmares 11 titluri de Grand Slam la Roland Garros.

Unde a crescut?

Rafael Nadal Parera s-a născut pe insula spaniolă Majorca (pronunțat ma-yorka), dintr-un om de afaceri pe nume Sabastian și o manager de restaurant pe nume Ana Maria. El este, de asemenea, nepotul fotbalistului profesionist retras Miguel Angel Nadal, care a jucat pentru FC Barcelona, RCD Mallorca și pentru echipa națională a Spaniei. Cu toate acestea, el a fost inițiat în acest sport de un alt unchi al său, Toni Nadal, la vârsta de 3 ani.

Nadal și fotbalul

Când Nadal avea 8 ani, a învins băieți mult mai mari decât el pentru a câștiga campionatul regional de tenis sub 12 ani. Campionul stângaci era, de asemenea, un fotbalist pasionat la acea vreme, dar când activitatea școlară a început să treacă în plan secundar față de sport, tatăl său l-a făcut să aleagă între cele două. Rafa a ales tenisul și a devenit profesionist la 15 ani.

Ce titluri a câștigat?

Avea în palmares 17 titluri de Grand Slam și este în prezent pe locul 1 în clasamentul ATP. Nadal a câștigat 11 Roland Garros, un Open al Franței, un Open al Australiei și 3 US Open, alături de 2 titluri la Wimbledon.

Rivalitatea dintre Nadal și Federer

Nadal și Roger Federer au o rivalitate de lungă durată, care s-a întins de-a lungul carierelor lor. Ei au jucat unul împotriva celuilalt de 38 de ori și s-au luptat pentru locul 1 ATP.

Ce recorduri deține?

Rafael a egalat recordul lui Boris Becker de a fi cel mai tânăr om care a ajuns în turul 3 la Wimbledon la vârsta de 17 ani (Becker a continuat să câștige și încă este cea mai tânără persoană care a câștigat la Wimbledon). Nadal a luat cu asalt Roland Garros în 2005, când a devenit prima persoană din ultimii 20 de ani care a câștigat Openul Franței din prima încercare. El a continuat să câștige titlul 4 ani la rând și apoi de două ori după aceea, motiv pentru care a primit porecla de „Regele de zgură”.

Nadal la Jocurile Olimpice

La Jocurile Olimpice de vară de la Beijing, Nadal l-a învins pe chilianul Fernando Gonzalez pentru a cuceri medalia de aur și a devenit primul jucător de sex masculin clasat în primele 5 locuri în clasamentul mondial care a câștigat o medalie de aur. Întrebarea la care se gândește toată lumea este dacă va reuși să o facă din nou la Jocurile de la Londra din 2012?

Puteți afla cum schimbă suprafața terenului în tenis? Cele trei suprafețe obișnuite pentru terenuri sunt: iarba, zgura și terenurile dure.