Rafael Nadal Biography

Kdo je Rafael Nadal?

Rafael Nadal (3. června 1986 – ), fanoušky často označovaný jako „Rafa“, je profesionální tenista a mistr světa. Rafael je specialistou na antukové kurty, jak by mohla napovídat jeho přezdívka „antukový král“, a na svém kontě má 11 grandslamových titulů z French Open.

Kde vyrůstal?

Rafael Nadal Parera se narodil na španělském ostrově Mallorca (vyslovuje se ma-jorka) podnikateli Sabastianovi a vedoucí restaurace Aně Marii. Je také synovcem bývalého profesionálního fotbalisty Miguela Angela Nadala, který hrál za FC Barcelona, RCD Mallorca a španělskou reprezentaci. Ke sportu ho však ve třech letech přivedl další z jeho strýců, Toni Nadal.

Nadal a fotbal

Když bylo Nadalovi osm let, porazil mnohem starší chlapce a vyhrál regionální mistrovství v tenise do 12 let. Levoruký šampion byl v té době také vášnivým fotbalistou, ale když jeho školní povinnosti začaly ustupovat sportu, donutil ho otec, aby si mezi nimi vybral. Rafa si vybral tenis a v 15 letech se stal profesionálem.

Které tituly získal?“

Na svém kontě má 17 grandslamových titulů a v současné době je na prvním místě žebříčku ATP. Nadal vyhrál 11 French Open, Australian Open a 3 US Open spolu se 2 wimbledonskými tituly.

Rivalita mezi Nadalem a Federerem

Nadala a Rogera Federera pojí dlouholetá rivalita, která trvá již celou jejich kariéru. Hráli proti sobě 38krát a bojovali o první místo na žebříčku ATP.

Jaké rekordy drží?

Rafael vyrovnal rekord Borise Beckera, který se v 17 letech stal nejmladším mužem, jenž se dostal do 3. kola Wimbledonu (Becker pak vyhrál a stále je nejmladším člověkem, který vyhrál Wimbledon). Nadal zaútočil na Roland Garros v roce 2005, kdy se stal prvním člověkem po 20 letech, který vyhrál French Open na první pokus. Titul pak získal 4 roky po sobě a poté ještě dvakrát, díky čemuž získal přezdívku „antukový král“.

Nadal na olympijských hrách

Na letních olympijských hrách v Pekingu Nadal porazil Fernanda Gonzáleze z Chile, získal zlatou medaili a stal se prvním mužem nasazeným v první pětce světového žebříčku, který získal zlatou medaili. Otázka, která vrtá všem hlavou, zní: „Podaří se mu to znovu na olympijských hrách v Londýně v roce 2012?“

Zjistíte, jak povrch kurtu v tenise mění hru? Tři běžné povrchy kurtů jsou tráva, antuka a tvrdý povrch.