New England Patriots vs Pittsburgh Steelers: Top 5 meciuri din istoria rivalității

Patriots și Steelers se vor confrunta duminică pentru a 26-a oară în istoria NFL.

Aceasta este o partidă între două contracandidate de categorie grea din AFC și ar putea deveni foarte importantă în scopuri de departajare pe măsură ce se apropie playoff-ul.

Oțelarii conduc seria 14-11 la general, dar Patriots au câștigat șapte din ultimele nouă confruntări.

Ambele echipe sunt în prezent pe primul loc în diviziile lor respective, iar ambele echipe ar cădea probabil pe locul doi cu o înfrângere.

Aceasta promite să fie o partidă palpitantă.

Să aruncăm o privire la primele cinci meciuri din istoria lor pentru a vă ajuta să vă puneți în starea de spirit pentru bătălia epică de astăzi.

Oțelarii și Patriots s-au întâlnit în Monday Night Football în prima săptămână a sezonului 1979.

Russ Francis a prins o pasă de patru yarzi de la Steve Grogan în primul sfert pentru a le oferi celor de la Patriots avantajul timpuriu de 7-0.

Oțelarii au revenit rapid în al doilea sfert cu o cursă de eseu de două yarzi a lui Sidney Thornton. Ei nu au convertit punctul suplimentar, iar Patriots au rămas în față cu 7-6.

John Smith a adăugat câteva goluri de câmp în al doilea sfert pentru a crește avantajul la 13-6. Scorul avea să rămână aici până în al patrulea sfert, când Sidney Thornton a ajuns din nou în zona de eseu, de data aceasta la o pasă de 21 de yarzi de la Terry Bradshaw.

Jocul a ajuns în prelungiri, iar Matt Bahr a marcat un field goal de 41 de yarzi pentru a le oferi celor de la Steelers o victorie palpitantă cu 16-13.

Terry Bradshaw a aruncat pentru 221 de yarzi și un eseu, iar John Stallworth a prins cinci pase pentru 95 de yarzi în această victorie.

Pittsburgh 27, New England 21: Săptămâna 4, sezonul regulat 1981

Patriots au intrat în săptămâna 4 luptându-se rău. Erau 0-3, iar o bătălie cu Terry Bradshaw și Franco Harris era ultimul lucru de care aveau nevoie.

Oțelarii au sărit rapid la un avantaj de 21-7 în urma a două alergări de eseu ale lui Franco Harris și a unei recepții de eseu a lui Bennie Cunningham de la Terry Bradshaw.

Cu toate acestea, Patriots nu ar fi plecat liniștiți.

Tony Collins a avut o cursă de eseu de 10 yarzi în al patrulea sfert, iar Stanley Morgan a urmat cu o recepție de eseu de 12 yarzi de la Matt Cavanaugh pentru a egala meciul la 21-21 și a-l trimite în prelungiri.

Cu toate acestea, Terry Bradshaw a conectat o pasă de eseu de 24 de yarzi către Lynn Swan pentru a da Patriots victoria dramatică în prelungiri.

Bradshaw a aruncat pentru 247 de yarzi și două eseuri, iar Bennie Cunningham a prins opt pase pentru 94 de yarzi.

New England 24, Pittsburgh 17: Campionatul AFC 2001

Patriots îi învinseseră pe Raiders în „Tuck Rule Game” cu o săptămână înainte și au vizitat Pittsburgh în încercarea de a avansa la Super Bowl.

Patriots au luat un avans rapid de 7-0 datorită unui retur de punt al lui Troy Brown în primul sfert.

La începutul sezonului, legendarul Tom Brady i-a luat locul lui Drew Bledsoe, după ce Bledsoe a ratat mare parte din sezon din cauza unei accidentări.

Bledsoe – cu un contract pe 10 ani și 103 milioane de dolari – era acum rezerva lui Brady.

Tragedia a lovit pentru Patriots când Brady s-a accidentat la începutul meciului și au apelat la Bledsoe pentru a încerca să îi conducă spre victorie.

Bledsoe a finalizat rapid o pasă de eseu de 14 yarzi către David Patten pentru a le da un avantaj de 14-3 celor de la Patriots. Acest lucru a fost urmat de o întoarcere de touchdown Blocked Field Goal, iar Steelers nu avea să-și mai revină niciodată.

Patriots au câștigat meciul cu 24-17 și au continuat să învingă Rams într-un Super Bowl palpitant.

Drew Bledsoe a aruncat pentru 102 yarzi și un touchdown, în timp ce Kordell Stewart a aruncat pentru 255 de yarzi și trei intercepții pentru Steelers.

New England 41, Pittsburgh 27: Campionatul AFC 2004

Ai știut că Campionatul AFC 2004 se va reduce la Pittsburgh vs New England. Pur și simplu nu a existat o cale de a o evita.

În mod surprinzător, acesta abia dacă a fost un joc.

Patriots au sărit peste Steelers devreme și s-a terminat până la pauză.

Deion Branch a prins o pasă de eseu de 60 de yarzi de la Tom Brady, iar David Givens a urmat cu propria sa primire de eseu de nouă yarzi.

Patriots conduceau cu 17-3 când Rodney Harrison a adăugat o intercepție de 87 de yarzi returnată pentru un eseu pentru a le da un avantaj de 24-3 la pauză.

Orașul Steelers s-a trezit în cele din urmă în a doua repriză, dar nu a fost suficient pentru a face jocul competitiv. Patriots avea să câștige meciul cu 41-27 și să avanseze la Super Bowl împotriva celor de la Philadelphia.

Tom Brady a aruncat pentru 207 yarzi și două eseuri, în timp ce Deion Branch a prins patru pase pentru 116 yarzi și un eseu și, de asemenea, a alergat mingea de două ori pentru 37 de yarzi și un eseu de alergare.

New England 23, Pittsburgh 20: Săptămâna 3, sezonul regulat 2005

Oțelarii căutau să se răzbune în săptămâna 3 pentru bătaia încasată în meciul de campionat AFC din sezonul precedent.

Corey Dillon le-a dat lui Patriots un avantaj rapid de 7-0 în primul sfert, dar Hines Ward a răspuns cu o recepție de eseu de 85 de yarzi de la Ben Roethlisberger pentru a egala meciul la 7-7.

Pittsburgh conducea cu 13-10 la începutul celui de-al patrulea sfert, când Corey Dillon a adăugat un alt eseu de alergare și Adam Vinatieri un gol de câmp pentru a le da Patriots un avantaj de 20-13.

Oțelarii au răspuns cu încă o recepție de eseu a lui Hines Ward pentru a egala la 20-20.

Patriots au recuperat mingea cu 1:21 rămas, iar Tom Brady i-a condus pe teren până la linia de 25 de yarzi a celor de la Pittsburgh, unde Adam Vinatieri a șutat prin golul câștigător al meciului cu doar o secundă înainte de final.

Tom Brady a avut 31-41 pentru 372 de yarzi și un eseu.