Jak rychlý je skutečně nový světový rekord v maratonu?

V neděli ráno v Berlíně, zatímco většina z nás podřimovala po včerejším večeru, urazil člověk – poháněný pouze dvěma nohama – 26,2 km berlínskými ulicemi za dvě hodiny, dvě minuty a 57 sekund.

Světový rekordní výkon Dennise Kimetta na berlínském maratonu je těžké plně docenit. Podívejme se na něj z perspektivy.

-Kimetto udržoval po dobu dvou hodin průměrné tempo necelých 13 mil za hodinu.

Jeho tempo na míli bylo 4:42, což je rychlejší než nejrychlejší rychlost, které může průměrný běžec dosáhnout (pět minut na míli).

-Podle údajů Running USA byl průměrný čas mužů v cíli maratonu v roce 2013 4:16:24. Kimetto se v té době pravděpodobně osprchoval, najedl a zdříml si, ale při zachování stejného tempa mohl oběhnout celou trať znovu a ještě tento průměrný čas překonat o 10 minut.

Silový trénink pro maratonské běžce >>>

-V jednom úseku poblíž poloviny trati Kimetto zaznamenal čas 14:09 na 5 km. To je jen o 32 sekund pomalejší než národní středoškolský rekord na 5 km (13:37,91 Galena Ruppa). Mějte na paměti, že Kimetto musel ještě uběhnout asi 13 mil (nebo 4 další 5K), aby doběhl do cíle.

-Nejsou žádné statistiky, jak rychle dokáže kůň uběhnout 26 mil, ale ve Walesu se běží závod na 22 mil, který se jmenuje Man versus Horse Marathon. Je pravda, že závod se běží v drsnějším terénu, ale vítězný kůň v roce 2014 doběhl v čase 2:22:53. Dá se předpokládat, že Kimetto versus kůň by byl těsný závod (a fantastická televize).

Bydlím pět mil od kanceláře a dojíždění metrem mi trvá něco přes 40 minut. Kimetto by se sem pěšky dostal za 23 minut a pak by pokračoval ve své veselé cestě dalších 21 mil.“

– Mohli bychom se celý den ohánět čísly, ale je tu jen jedna věc, kterou potřebujete vědět. Nový světový rekord v maratonu 2:02:57 je neuvěřitelně rychlý.

Pro přístup k exkluzivním videím o vybavení, rozhovorům s celebritami a dalším informacím se přihlaste k odběru na YouTube!